akademiazatrudnienia.pl to nie tylko blog... To Twoje miejsce na reklamę!

Przeczytaj o naszych autorach

Czym jest audyt energetyczny?

Tomasz Olszewski 2022-11-28 0 komentarzy
Czym jest audyt energetyczny?

Na zlecenie audytu zewnętrznej firmie decydują się osoby planujące prace termomodernizacyjne. Składają się na niego liczne procedury, dające możliwość pozyskania informacji na temat zużycia energii w obiekcie oraz działań, dzięki którym można pomnażać swoje oszczędności. Należy go zlecać wyspecjalizowanym przedsiębiorstwom, takim jak Efektywniej. Zatrudnia ono doświadczonych pracowników, realizujących zlecenia dla klientów o różnych potrzebach. Na ich życzenie kontrolują między innymi instalacje ciepłej wody użytkowej, wentylacyjne, grzewcze i klimatyzacyjne oraz oświetlenie.

Podczas wykonywania zleceń przyglądają się także panelom fotowoltaicznym, kolektorom słonecznym oraz pozostałym urządzeniom, bazującym na odnawialnych źródłach energii. Wypełniają kartę, nazywaną wyciągiem z audytu, która zawiera informacje na temat kubatury budynku, jego przeznaczenia, współczynników przenikania ciepła oraz metod ogrzewania. Nie zapominają również o mocy systemów grzewczych oraz wskaźnikach zużycia energii. Informacje tego typu zwiększają prawdopodobieństwo uzyskania premii termomodernizacyjnej.

Specjaliści biorą pod uwagę między innymi średnią temperaturę powietrza, typ gruntu znajdujący się pod domem oraz ilość promieniowania słonecznego, padającego na budynek. Audyt energetycznywymaga dysponowania książką obiektu budowlanego, wytycznymi koncentrującymi się na warunkach zabudowy, raportami z przeprowadzonych w przeszłości kontroli okresowych oraz informacjami na temat kosztów energii, które są pozyskiwane z faktur.

Skomentuj wpis